انواع بایگانی ریلی

انواع بایگانی ریلی

از جمله مهمترین قسمت ها در هر سازمان و اداره ای بایگای اسناد مربوط به آن و نگهداری و حفاظت صحیح از آنها می باشد. این امر در گذشته به شکلی ساده صورت می پذیرفت و اسناد در قفسه های بایگانی به شکلی ساده جمع آوری و نگهداری می شدند. این نوع از بایگانی علاوه بر اینکه فضای زیادی را به خود اختصاص می داد موجب هدر رفت زمان کاری نیز می شد. گذر زمان و ظهور ابزارآلات جدید در حوزه ی بایگانی اسناد موجب شد تا بسیاری از کاستی های این بخش برطرف گردد. آنچه در این مطلب قصد بررسی آن را داریم انواع بایگانی ریلی می باشد که امروزه به عنوان مهمترین بخش از بایگانی هر سازمان شناخته می شود.

  ثبـــت سفـــــارش

  در روز های شنبه الی چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۶ پاسخگوی تماس های شما عزیزان هستیم.در صورتی که تمایل دارید کارشناسان فروش شرکت جهان بایگان با شما تماس حاصل نمایند لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

  واحد فـروش :۷۹ ۸۲ ۴۳ ۶۵ – ۰۲۱

   

  بایگانی ریلی

  این نوع از بایگانی ریلی شکل جدید از بایگانی اسناد می باشد که با حذف راه رو های مابین قفسه های ثابت و ساختاری ریلی قادر است بر حسب نیاز کاربر در دو سمت راست و چپ بر روی ریل های جاگذاری شده حرکت نماید به این ترتیب کاربر می تواند به آسانی به قفسه و در نهایت به سند مورد نظر خود دسترسی پیدا کند. این شکل از بایگانی موجب می شود تا با حذف راه رو های اضافی در میان قفسه ها ابتدا در فضای بایگانی محیط کار خود افزایشی صد در صدی را داشته باشیم و از سویی با سیستمی جدید در فهرست بندی اسناد ، دسترسی به اسناد مختلف در کوتاه ترین زمان ممکن صورت پذیرد.

  بایگانی ریلی

  تمام این موارد در کنار مقرون به صرفه بودن از نظر هزینه های اجرا در مقایسه با قفسه ثابت بایگانی موجب می شود تا امروزه بسیاری از سازمان ها و نهاد های دولتی و خصوصی از انواع قفسه بایگانی ریلی برای تجهیز محیط کار خود بهرمند گردند. این نوع از بایگانی ریلی نیز در نوع خود انوع مختلفی دارد و سازندگان برحسب نیاز تخصصی ارگان های مختلف ویژگی های تخصصی تری بر روی محصول خود پیاده می کنند.

   

  این مطلب را نیز بخوانید :

  قیمت بایگانی ریلی

  انواع بایگانی ریلی

  برای بررسی انواع بایگانی ریلی ابتدا می بایستی توضیح دهیم که این تقسیم بندی در این مقاله از منظر نوع کارکرد و ویژگی های اختصاصی می باشد و نه نوع کاربرد، زیرا این نوع از بایگانی ریلی را می توان برای مصارف مختلف مانند موزه ها، سازمان های نظامی و انتظامی، گلخانه ها و سایر مجموعه هایی که به این نوع از بایگانی نیازمند می باشند اختصاصی سازی نمود.

  بایگانی ریلی برقی

  بایگانی ریلی برقی نوعی از بایگانی ریلی می باشد که جابجایی آن توسط نیروی الکترونیکی انجام می شود. این موضوع باعث می گردد تا کاربر بدون صرف انرژی و در کوتاه ترین زمان به قفسه مورد نظر دسترسی پیدا کند. جابجایی بدون دخالت نیروی انسانی در شرایطی که نیاز می باشد به صورت مکرر به اسناد مختلف دسترسی پیدا کنیم بسیار مفید و در بهره وری نیروی انسانی و زمان کاری بسیار موثر می باشد.

  بایگانی ریلی برقی

  در حال حاظر در کشور ایران امکان طراحی و تولید این محصول توسط معدود شرکت ها صورت می گیرد که در این بین بهترین و با کیفیت ترین نوع از بایگانی ریلی که از طراحی و مهندسی انحصاری بهره می برد، توسط شرکت جهان بایگان ارائه می گردد. محصول بایگانی ریلی برقی این شرکت هم اکنون در بسیاری از مراکز و ادارات به مرحله ی اجرا در آمده است.

  بایگانی ریلی اتوماتیک

  نوع دوم از انواع بایگانی ریلی ، بایگانی ریلی اتوماتیک می باشد. این  محصول، پیشرفته ترین نوع بایگانی ریلی می باشد که قادر است بسیاری از امور مربوط به بایگانی اسناد را تسهیل نماید. از جمله این موارد می توان به ؛

  • ایجاد سطح دسترسی مختلف بر روی کابین ها
  • قابلیت جستجوی پرونده بر اساس بارکد ، نام فرد و توضیحات پرونده
  • مانیتورینگ دسترسی های مختلف در زمان های گوناگون به اسناد
  • دریافت گزارش از کابین ها
  • سیستم عیب یابی اتوماتیک
  • روشنایی اتوماتیک بین کابین ها
  • سیستم کنترل دمای کابین ها

  استفاده از این نوع از بایگانی ریلی اتوماتیک و هوشمند در مراکز مختلف ممکن بوده و در بهترین حالت ممکن بهره وری بایگانی آن مجموعه را افزایش می دهد. علاوه بر این برخی از سازمان ها و مراکز حساس نظامی و سیاسی که نیازمند امنیت بیشتر در قسمت بایگانی اسناد می باشند نیازمند استفاده از این نوع از بایگانی ریلی اتوماتیک هوشمند می باشند.

  بایگانی ریلی

  ۰/۵ (۰ نظر)
  [Total Count:۱Average:۵]

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *