شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (27 سال سابقه)

قفسه بایگانی ریلی انبار قطعات سبک و نیمه سنگین کارخانجات

قفسه بایگانی ریلی انبار قطعات سبک و نیمه سنگین کارخانجات

[vc_row][vc_column][vc_column_text]با سلام و درود خدمت همراهان گرامی شرکت جهان بایگان

مفتخریم از همراهی شما عزیزان

امروز با شما هستیم با مقاله ای درباره ی انبار قطعات سبک و نیمه سنگین کارخانجات

آیا می دانستید می توان از سیستم قفسه بایگانی ریلی در انبار کارخانجات استفاده کرد؟

با ما همراه باشید تا با نحوه استفاده از قفسه بایگانی ریلی در انبار کارخانجات آشنا شوید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator color=”orange” style=”shadow” border_width=”3″][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انبار قطعات کارخانجات صنعتی:

در ابتدا باید با مفهوم کلمه انبار و انبار کردن آشنا شویم. انبار کردن به چه معناست؟

انبار، ساختمان یا محوطه‌ ای است که با بهره‌برداری از یک سیستم صحیح طبقه‌بندی و تنظیم، برای نگهداری یک یا چند نوع کالای بازرگانی، صنعتی، مواد اولیه، تولیدات و فرآورده‌ های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای نگهداری موقت اجناس و لوازم به منظور توزیع و تجمیع کالاها در سیستم‌ های توزیع نیز استفاده می‌ گردد.

همانطور که می دانید انبار و انبارداری از مهم‌ ترین بخش‌ های یک کارخانه و یا شرکت هستند؛ زیرا بخش بزرگی از دارایی‌ های هر مجموعه ای در موجودی‌ های انبار آن نگهداری شده است. موجودی کالاهای انبار باید در محل‌ های امن و به صورت منظم نگهداری شود و به نحوی باشد که دسترسی به آن در مواقع لزوم به آسانی امکان پذیرد. نوع و مقدار مواد و حداقل و حداکثر موجودی هر یک از اقلام و همچنین نقطه سفارش مواد به طور مستمر و مکرراً باید مورد توجه انباردار قرار بگیرد. البته مدیریت انبارداری سخت و هزینه‌ بر است و هر شرکت و سازمانی به دنبال کاهش هزینه‌ های انبارداری است تا بتواند کارایی و سود شرکت را بالا ببرد. بنابراین برای انبار قطعات و لوازم باید از قفسه بندی ای استفاده کنیم که ضمن ساماندهی به موجودی ها و نگهداری از آن ها، به صرفه و کم هزینه باشد. اما چه نوع قفسه بندی ای برای انبار کارخانجات مناسب است؟

ابتدا باید ببینیم کارایی انبار ما چیست و برای نگهداری چه محصولی میخواهیم قفسه خریداری کنیم. برای این منظور باید بدانیم که کارخانجات می توانند انواع انبارهای متفاوتی برای خود انتخاب کنند مثل:

 • انبار محصول
 • انبار قطعات سبک و نیمه سنگین
 • انبار قطعات مواد اولیه
 • انبار قطعات پیش ساخته
 • انبار قطعات نیمه ساخته
 • انبار آهن آلات و پروفیل ها
 • انبار قطعات وارده
 • انبار قطعات یدکی دستگاه ها و ماشین آلات
 • انبار ابزار
 • و …

ولی مهمترین انبار ها برای هر کارخانجات انبارهای قطعات مواد اولیه و انبار محصول هستند. بنابراین به طور معمول تمامی کارخانجات و سازمان ها این 2 نوع انبار را دارند.

 1. انبار مواد اولیه: این انبار باید فضای بزرگی داشته باشد و به درب های ورودی کارخانه نزدیک باشد تا حمل و نقل اولیه توسط کانتینر های حمل مواد راحت تر باشد. انبار مواد اولیه می تواند انبار ضایعات و قطعات را در خود جای دهد.
 2.  انبار محصول: در آخرین مرحله تولید، هر محصولی که تولید شده و به فروش می رسد در این انبار نگهداری می شود.

بنابراین وجود این 2 انبار برای هر مجموعه ی تولیدی لازم و ضروری می باشد. برای چینش مرتب و منظم کالا ها در انبار به قفسه بندی نیاز داریم. چینش درست و مرتب کالا در انبار قفسه‌ بندی نامیده می‌شود. قفسه‌ بندی موجب دسترسی آسان و صرفه‌ جویی در زمان می‌شود. انتخاب قفسه بندی درست می تواند کار انباردار را بسیار سهل و آسان کند همچنین سرعت کار وی را چندین برابر کند.  اما ما باید از سیستمی برای قفسه بندی استفاده کنیم که ضمن مرتب سازی کالا ها، صرفه اقتصادی برای مجموعه داشته باشد و فضای کمی را اشغال کند در مقابل ظرفیت مورد نیاز ما را نیز فراهم کند تا بتوانیم به صورت بهینه قطعات و مواد اولیه موجود در انبار را مدیریت کنیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آیا می دانستید می توان از سیستم بایگانی متحرک ریلی، جهت انبار قطعات سبک و نیمه سنگین کارخانجات استفاده کرد؟

قفسه ریلی انبار پروژه هژیر صنعت2

شرکت تولیدی جهان بایگان با تولید قفسه بایگانی ریلی انبار، انبار قطعات مواد اولیه و قطعات مواد پیش ساخته را برای مشتریان خود بسیار آسان کرده است. شما می توانید از این محصول جهت قفسه بندی انبار خود استفاده کنید. همانطور که می دانید بحث انبار و انبارداری بسیار مفصل و پیچیده است و برای هر بخش از انبار می توان قفسه بندی متفاوتی در نظر گرفت. انواع سیستم های قفسه بندی برای بخش های مختلف انبار وجود دارد. به طور مثال :

 • قفسه بندی نیم طبقه (مزنین)
 • قفسه بندی مشبک (قفسه پیچ و مهره ای)
 • قفسه بندی بازویی (قفسه کانتی لور)
 • قفسه بندی راهرو باریک
 • قفسه بندی راک سبک
 • قفسه بندی راک سنگین
 • قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین (پانل راک)
 • قفسه بندی خود راهرو (درایوین)
 • و …

همه این قفسه ها می توانند با توجه به نیاز شما و نوع کالایی که می خواهید انبار کنید، مورد استفاده قرار گیرند. اما شرکت جهان بایگان با توجه به نیاز شما و دغدغه تان در انبار کالا و خدمات، طیف وسیعی از سیستم های بایگانی ریلی متحرک را به شما ارائه می دهد. مهم نیست که به چه چیزی نیاز دارید، یا چه کالایی را می خواهید انبار کنید، شرکت جهان بایگان با ارائه قفسه های متحرک سفارشی که برای نیاز های ذخیره سازی شما مناسب است به شما کمک می کند تا نیازهای منحصر به فرد خود را تامین کنید، قفسه بایگانی ریلی انبار متناسب با کالای شما طراحی می گردد تا راه حل های شگفت انگیز جدیدی را برای کمک به شما در ذخیره سازی و انبار داری ارائه کند. برای قطعات مواد اولیه شما، ما سیستم قفسه بندی مدولار را ارائه می کنیم تا همه چیز را مرتب و منظم نگه دارید و دسته بندی کنید. مهم نیست این قطعات چه ابعاد و اندازه ای دارند، فقط کافیست نیاز های خود را با ما درمیان بگذارید تا کارشناسان، سیستم های متناسب با کالای شما را طراحی کنند.

از سیستم قفسه بایگانی ریلی انبار می توان برای نگهداری قطعات در ابعاد و اندازه های مختلف با توجه به برخی مولفه ها استفاده کرد. این مولفه ها عبارتند از:

 • ابعاد قطعات انبار (مواد اولیه، قطعات پیش ساخته، قطعات نیمه ساخته و …)
 • ابعاد اتاق یا فضای انبار
 • میزان ظرفیت مورد نیاز
 • ارتفاع محیط انبار
 • میزان طبقات مورد نیاز
 • وزن قطعات انبار
 • و …

ابعاد قطعات انبار: برای خرید قفسه بایگانی ریلی انبار، ابتدا باید کالایی را که می خواهید مشخص کنید. سپس ابعاد آنرا اندازه گیری کنید و به کارشناسان ما ارائه کنید. این کار کمک می کند تا کارشناسان سیستمی مطابق با کالای شما طراحی کنند تا شما بتوانید کالای خود را بر روی طبقات آن قرار دهید. این کالا ها می توانند مواد اولیه شما، قطعات پیش ساخته مجموعه، قطعات نیمه ساخته که باید در ادامه تکمیل شوندو یا حتی محصول نهایی باشند. فرقی نمی کند چه چیزی را می خواهید انبار کنید. فقط کافیست ابعاد آن را مشخص کنید تا سیستم مورد نیاز شما طبق کالا و موجودی انبارتان طراحی و تولید گردد.

ابعاد اتاق یا فضای انبار: سیستم قفسه ریلی در طول های مختلف طراحی و تولید می گردد. تعیین و تولید هر طول از این سیستم به ابعاد اتاق و فضای شما بستگی دارد. بر فرض مثال اگر شما یک فضایی به ابعاد 400 * 500 سانتی متر داشته باشید، سیستمی باید برای شما طراحی گردد که علاوه بر اشغال فضا در طول، فضایی جهت تردد افراد باقی بماند. در این میان وجود هر گونه عوارض مصنوعی در اتاق، در ابعاد سیستم شما تاثیر گذار است. مثلا وجود درب ورودی باعث می شود که از طول اتاق شما بر روی دیواری که درب روی آن قرار دارد کم شود. و یا ممکن است شما بر روی یکی از دیوار ها نورگیری داشته باشید که نخواهید از آن استفاده کنید. یا ستون و برآمدگی در اتاق باشد که مخل مسیر سیستم بایگانی ریلی گردد. بنابراین ابعاد اتاق و فضای انبار شما در طراحی سیستم قفسه بایگانی ریلی انبار بسیار تاثیر گذار است.

قفسه ریلی انبار شرکت دلوار افزار4میزان ظرفیت مورد نیاز: هر انباری مقدار مشخصی از کالا ها و موجودی خود را انبار می کند. مشخص شدن تعداد این قطعات باعث می شود تا ما بدانیم چه تعداد قفسه برای انبار شما مورد نیاز است. لازم به ذکر است که امکان افزودن به تعداد قفسه های سیستم های قفسه ریلی انبار در سال های آتی وجود دارد و این از قابلیت های منحصر به فرد این سیستم می باشد.

ارتفاع محیط انبار: سیستم بایگانی ریلی در ارتفاعات متفاوتی تولید و راه اندازی می شود. این ارتفاع تعیین کننده تعداد طبقات قفسه ریلی می باشد. برای تعیین ارتفاع سیستم لازم است که ارتفاع محیط انبار اندازه گیری شود. چرا که سیستم قفسه ریلی برای حرکت به چپ و راست نیاز به 10 سانتی متر فضای باز در بالای سر خود دارد. لذا تعیین ارتفاع فضای انبار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

میزان طبقات مورد نیاز: سیستم بایگانی ریلی می تواند در ارتفاع تعداد طبقات متفاوتی داشته باشد.این تعداد می تواند بین 4 تا 7 طبقه متغیر باشد. ضمن اینکه مولفه ارتفاع محیط در تعیین تعداد طبقات سیستم بسیار موثر است، تعداد طبقات مورد نیاز مشتری نیز در طراحی آن تاثیر گذار است. بر فرض مثال در یک محیط میتوان سیستمی با تعداد طبقات 6 طبقه  طراحی کرد اما مشتری می گوید 4 طبقه نیز کفایت می کند. در این صورت طبق نیاز مشتری سیستم 4 طبقه طراحی و تولید می گردد.

وزن قطعات انبار: فرقی نمی کند چه کالایی را می خواهید انبار کنید. از کیس کامپیوتر تا مواد اولیه، سطل رنگ یا محصول نهایی تولید شده، کارتن ها و جعبه های اضافی یا قطعات و شیرآلات، هر چیزی که شما بخواهید. فقط کافیست نوع کالای خود را اعلام کنید تا کارشناسان وزن قطعات را برآورد کنند و سیستم قفسه بایگانی ریلی انبار شما را طراحی کنند.

بسیاری مولفه های دیگر در طراحی سیستم شما موثر هستند اما مهم ترین آن ها همین مواردی است که به آن ها پرداخته شد.

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چرا از قفسه بایگانی ریلی انبار استفاده کنیم؟

تا کنون به معرفی سیستم قفسه ریلی انبار و موارد مهم در طراحی آن پر داختیم. اکنون سوال پیش می آید که چرا باید از سیستم قفسه بایگانی ریلی انبار شرکت جهان بایگان استفاده کنیم؟ چرا از قفسه های ثابت سنتی استفاده نکنیم؟

 

برای پاسخ به این سوال لازم است تا مزیت های این سیستم نسبت به سیستم های سنتی و ثابت مورد توجه قرار گیرد. بزرگ ترین مزیت سیستم قفسه ریلی انبار صرفه جویی در فضای انبار به میزان حداقل 80% و افزایش چند برابری ظرفیت در همان فضا می باشد. این ویژگی در سیستم بایگانی ریلی انبار سبب می شود تا ویژگی های مثبت دیگر برای اپراتور حاصل شود. در ادامه به معرفی این ویژگی ها می پردازیم.

مزایای قفسه بایگانی ریلی انبار:

 • صرفه جویی در فضای انبار با حذف راهرو های بین قفسه ثابت و در نتیجه افزایش ظرفیت و صرفه جویی در هزینه ها
 • دسترسی سریعتر به قطعات و لوازم مورد نیاز
 • طراحی ارگونومیک و مطابق با نیاز های انسان (این سیستم به گونه ای طراحی شده است که با کمترین فشار دست اپراتور به چپ و راست حرکت می کند)
 • افزایش راندمان در فضا با صرفه جویی و استفاده حداکثری از انبار
 • افزایش ظرفیت تا 80درصد نسبت به قفسه های ثابت و سنتی قدیمی
 • افزایش امنیت ذخیره سازی قطعات با تعبیه درب و قفل مرکزی (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله قفل مرکزی سیستم بایگانی ریلی مراجعه کنید)
 • صرفه جویی در فضا و متعاقبا صرفه جویی در هزینه ها با افزایش ظرفیت در همان فضا (عدم نیاز به فضای جدید جهت انبار کردن قطعات با افزایش کالا و لوازم)
 • جلوگیری از افتادن احتمالی قطعات و لوازم با توجه به اینکه سیستم به صورت مکانیزه طراحی شده است و وقتی قفسه ها به یکدیگر می چسبند از افتادن محتویات خود جلوگیری می کنند.
 • دسترسی سریعتر به لوازم و قطعات
 • کاربری راحت تر برای اپراتور
 • بهینه کردن فضای انبار
 • چیدمان مرتب و منظم
 • ساماندهی انبار کارخانجات
 • مدیریت بهینه انبار قطعات
 • برطرف کردن نیاز های انبار داری

و بسیاری مزایای دیگر

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره درباره قفسه بایگانی ریلی انبار با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید. ارتباط با ما[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]ما در هر قدم از مسیر با شما هستیم.

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator color=”orange” style=”shadow” border_width=”3″][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

به این نوشته امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها