اطلاعات پروژه

  • محل اجراء : دانشگاه الزهراء
  • تاریخ نصب : ۱۳۹۶/۴/۴
  • متراژ : ۲۳۰*۵۰*۳۰۰
  • شهر : استان تهران

کتابخانه ی مرکزی دانشگاه الزهراء تهران در سال ۱۳۴۳ با کتب اهدایی افتتاح گردید. این مجموعه در گذشته در دو ساختمان شهید نوری و خوارزمی فعالیت می کرد که هم اکنون به ساختمان اختصاصی منتقل شده است. با توجه به وسعت و تعداد بالای کتب موجود، این کتابخانه از بزرگترین مراکز کتابخانه ای کشور محسوب می شود. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد کتابخانه ی دانشگاه الزهرای تهران با وسعت بالایی در حال فعالیت است و تجهیز قفسه کتابخانه ای این مرکز نیازمند مجموعه ای قوی برای طراحی و اجرا می باشد. مجموعه ای که بتواند در کنار طراحی انواع قفسه کتابخانه ای در طرح و اندازه های مختلف، امکان نسب و راه اندازی سریع آن را نیز داشته باشد. تا کتابخانه ی مورد نظر به سرعت نسبت به بهره برداری از آن اقدام نموده و مجموعه خود را از مزایای آن بهرمند نماید.

بزرگترین قفسه کتابخانه ای در کشور

همانطور که بیان شد این نوع از پروژه ها نیاز به مجموعه ای بسیار توانمند در سطوح مختلف دارد. حال آنکه مجموعه جهان بایگان متشکل از تیم طراحی قدرتمند، خط تولید یکپارچه و نیز تیم نصب و اجرای قوی موفق شد در پاییز سال ۱۳۹۶ اجرای بزرگ ترین پروژه ی کتابخانه ای کشور را به نام خود ثبت کند.

این پروژه از نوع محصول قفسه کتابخانه ثابت بوده در سطحی به اندازه ی ۲۳۰*۵۰*۳۰۰ اجرا گردیده است. این نوع از محصول ترکیبی از MDF و فلز است به گونه ای که برای زیبا سازی نمای بیرونی آن از MDF در رنگ هایی با نوع درخواست مشتری و نیز مناسب با طراحی داخلی ساختمان استفاده می شود. این قسمت از قفسه در سه قسمت تحتانی، میانی و فوقانی قسمت کناری قفسه کتابخانه اجرا می گرد تا پروژه ی از نگاه بصری ظاهری شیک و زیبا داشته باشد. از جمله ویژگی های بارز این نوع از چوب های به کار رفته در قفسه کتابخانه ای علاوه بر زیبایی ظاهری، مزیت های فنی محصول است به گونه ای که این نوع از MDF در برابر آب و هوا محیط مقاوم بوده و در گذر زمان از پایداری بالایی برخوردارند. از سویی این نوع از چوب ها با عایقی سطحی پوشانده می شوند که آن ها را در مقابل آب مقاوم می کند تا رطوبت موجود در محیط به آن ها آسیبی نرساند.

قسمت بعدی و مهم محصول عبارت است از بخش فلزی آن که از بهترین نوع ورق های فلزی موجود در بازار می باشد که در کارخانه ی شرکت جهان بایگان با توجه به نیاز پروژه پرسکاری می شوند. بعد از این مرحله این بخش از محصول با بهترین رنگ در نوع خود که خاصیت های بسیاری را به محصول نهایی می افزاید رنگ آمیزی می شوند. رنگ هایی که علاوه بر افزودن بر زیبایی و نمای ظاهری محصول، به استقامت و پایداری بلند مدت آن کمک می کند. در این نوع از محصولات برای جلوگیری از آسیب دیدن اسناد در بلند مدت قفسه های کتابخانه پانچ می شوند تا گردش هوا در میان کتاب ها و اسناد از آسیب دیدن آن ها در گذر زمان جلوگیری کند. علاوه بر این موضوع سهولت نصب و اجرا و نیز باز شدن دوباره و جابجایی آن برای نصب در محیط دیگر از جمله ی مهمترین ویژگی های این محصول به شمار می رود.