شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (27 سال سابقه)

مزایا و معایب قفسه ریلی

مزایا و معایب قفسه ریلی

با سلام و درود خدمت همراهان همیشگی شرکت جهان بایگان. همه شما با انواع سیستم های قفسه بایگانی ریلی آشنا هستید. مهم ترین دلیل استفاده از قفسه ریلی ارزش افزوده در فضا نسبت به روش های سنتی و قدیمی است. کمد بایگانی ریلی 80% ظرفیت بیشتر در محیط بایگانی ایجاد می کند. اکنون میخواهیم درباره مزایا و معایب قفسه ریلی با شما صحبت کنیم.

همه محصولاتی که تولید میشوند، یک سری مزایا و یک سری معایب دارند، اما پس از بررسی های فراوان و طبق نیاز مربوطه، افراد تصمیم می گیرند که آیا آن محصول برای آن ها مناسب است یا خیر.

ما در این مقاله کار شما را راحت کرده ایم و به بررسی مزایا و معایب قفسه ریلی پرداخته ایم تا با مطالعه آن به راحتی برای خرید بایگانی ریلی تصمیم گیری کنید. با ما همراه باشید.

مزایای قفسه ریلی:

این محصول یک روش ذخیره‌ سازی فشرده است که شرکت‌ ها هنگام نگهداری اسناد و مدارک تولید شده از آن استفاده می کنند. اما در مقابل می دانیم که قفسه های بایگانی ثابت، نیاز های بسیاری از شرکت‌ ها را برای ذخیره بایگانی برآورده کرده است. مزایای محصولات تولید شده توسط سازندگان این کالا چیست؟ چرا از یک قفسه فشرده برای ذخیره سازی استفاده کنیم؟

پاسخ شما در دستان ماست. با مطالعه مزایای این محصول متوجه می شوید که چرا از یک قفسه ذخیره سازی فشرده برای بایگانی استفاده کنید و برای خرید قفسه ریلی خود مصمم تر تصمیم بگیرید.

مزایای بایگانی ریلی عبارتند از:

 1. صرفه جویی در فضا:

  قفسه بایگانی ریلی 80٪ یا بیشتر فضای ذخیره سازی را در مقایسه با قفسه های قدیمی سنتی افزایش می دهد و استفاده بهینه از فضای انبار را بهبود می بخشد. حداکثر استفاده سازمانی از فضا، صرفه جویی در سرمایه گذاری.
 2. بهبود بهره وری ذخیره سازی و افزایش راندمان:

  انواع مختلفی از فایل ها، مدارک، اسناد و اجناس در سیستم بایگانی ریلی ذخیره می شوند، نه تنها می توان آن ها را به طور منطقی تقسیم و طبقه بندی کرد، بلکه برای شماره گذاری و ذخیره سازی هوشمند، بهبود ذخیره سازی و افزایش راندمان کاری موثرتر است. با خرید سیستم بایگانی ریلی از گم شدن فایل ها و ایجاد مشکلات غیر ضروری در کار روزانه خود جلوگیری کنید. انواع قفسه ریلی با ذخیره سازی انواع مختلفی از اسناد و مدارک به مرتب سازی فضای بایگانی شما کمک می کند و در نتیجه راندمان کاری شما را بالا برده و سبب صرفه جویی در زمان می شود. در نوع هوشمند این محصول میتوان از طریق رایانه به راحتی به اسناد و مدارک دسترسی پیدا کرد و از اتلاف وقت جلوگیری کرد.
 3. قابل تنظیم است:

  انواع قفسه ریلی فلزی از هر نظر قابل تنظیم است. شما میتوانید فاصله بین 2 یونیت را تنظیم کنید و همزمان از 2 راهرو به 2 قفسه مختلف با پرونده های مختلف دسترسی پیدا کنید و کار های خود را سرعت ببخشید. همچنین می توانید تعداد طبقات یک قفسه را جابجا کرده و به علت تفاوت در ارتفاع مدارک، سیستم خود را برای هر نوع مدارک و اسنادی تنظیم کنید.
 4. قابل سفارشی سازی است:

  بایگانی مکانیزه ریلی

  شما می توانید قفسه بایگانی ریلی را مطابق با نیاز خود سفارشی سازی کنید. قفسه های ثابت قدیمی در اندازه های استاندارد و از پیش تولید شده می باشند؛ اما سیستم بایگانی ریلی این قابلیت را دارد که مطابق با ابعاد اتاق شما به صورت سفارشی تولید شود. در این صورت شما از حداکثر فضای اتاق خود استفاده کرده اید و از ایجاد فضاهای پرت و بلا استفاده جلوگیری کرده اید همچنین ظرفیت فضای خود را افزایش داده اید.

  همچنین شما می توانید با توجه به نوع اسناد، مدارک، اجناس و لوازمی که می خواهید ذخیره سازی کنید سیستم خود را به صورت منحصر به فرد سفارش دهید. این اجناس می تواند کاغذ، کتاب، نوار و CD ، کیس کامپیوتر، جعبه های کوچک و بزرگ، ظروف آزمایشگاهی، هرباریوم و هر چیزی که می خواهید ذخیره کنید باشد. قفسه بایگانی ریلی هیچ محدودیتی ندارد.

 5.  کار ها را سرعت می بخشد:

با خرید این محصول اسناد و مدارک خود را ساماندهی کنید، کد گذاری کنید، به راحتی به اسناد دسترسی پیدا کرده و کار های خود را سرعت ببخشید. با استفاده از غشگیر فلزی از افتادن و ریختن اسناد جلوگیری کنید. غشگیر یا مقسم یا دیوایدر قطعه ایست فلزی که جهت جلوگیری از لیز خوردن یا غش کردن اسناد بایگانی در بین طبقات قفسه ها و کمد های بایگانی و کتابخانه ها استفاده می شود. این قطعه به شکل یک نبشی L شکل می باشد که بر روی طبقه مورد نظر نصب می شود و یک طرف آن در زیر اسناد و طرف دیگر در راستای طول اسناد قرار می گیرد و مانع از غش کردن و افتادن اسناد، مجلات، کتاب ها و… می شود.

غشگیر شرکت تولیدی جهان بایگان

دیگر مزایای این سیستم عبارتند از:

 • طراحی متناسب با اسناد یا لوازم مورد بایگانی شما
 • طراحی در طول های مختلف از ۱ متر تا ۷ متر
 • طراحی در عمق های مختلف مخصوص بایگانی کتاب، زونکن، پوشه، پوشه آویز، تراریوم، کارتن ها و جعبه های بزرگ، نوار ها و …
 • طراحی در ارتفاع های مختلف متناسب با ارتفاع محیط شما
 • قابلیت دمونتاژ و مونتاژ مجدد
 • امکان استفاده از قفل ها و امنیت بایگانی ریلی
 • قابلیت جابجایی و انتقال
 • قابلیت افزایش به تعداد بلوک های سیستم
 • قابلیت کاهش تعداد بلوک ها
 • قابلت تفکیک بلوک ها و تعیین کاربری مخصوص برای هر بلوک
 • قابلیت تغییر رنگ به دلخواه مشتری
 • قابلیت تولید در طرح های مختلف چوب و ام دی اف
 • قابلیت استفاده در انبار ها، موزه ها و مراکز با لوازم خاص
 • سیستم انتقال نیرو قفسه ریلی به سادگی با چرخاندن یک دسته سه پره چرخان که فرمان نام دارند، با طراحی ارگونومیک و نرم لمسی جابجا می شوند. این دسته به کاربران اجازه می دهد تا وزن های بسیار سنگین را به راحتی با کمترین فشار دست جا به جا کنند.
 • و …

 

در اینجا شما با مزایای قفسه ریلی آشنا شدید. در ادامه به بررسی معایب این سیستم می پردازیم. در نهایت شما با مطالعه مزایا و معایب قفسه ریلی می توانید خرید خود را قطعی کنید و یا با توجه به نیاز خود، از خرید آن منصرف شوید.

معایب قفسه ریلی:

 1. قفسه بایگانی ریلی نیاز به الزامات خاصی برای بار زمین دارد:

  سیستم های بایگانی ریلی حجم زیادی از اجناس و اسناد را در خود ذخیره سازی و نگهداری می کنند، در نتیجه وزن نسبتاً سنگینی نسبت به ققفسه های ثابت دارند و بار زیادی را به زمین منتقل می کنند. برای اطمینان از اینکه بارگیری سیستم بایگانی ریلی از استاندارد های بار طراحی ساختمان تجاوز نکند، ابتدا باید از یک کارشناس سازه و عمران بخواهید میزان تحمل بار کف اتاق شما را اندازه گیری و برآورد کند تا مشکلی برای نصب و راه اندازی این سیستم وجود نداشته باشد. اگر کف اتاق شما از تحمل کافی برخوردار نباشد شما نمی توانید قفسه بایگانی ریلی خریداری کنید.

 2. اختلاف قیمت بین تولیدکنندگان زیاد است:

قیمت بایگانی ریلی در میان شرکت های تولید کننده بشیار متفاوت است و این از معایب قفسه ریلی می باشد. چرا که تولیدکنندگان از متریال های با کیفیت مختلف برای ساخت قفسه ها استفاده می کنند و این موضوع سبب اختلاف قیمت زیادی بین تولیدکنندگان کالای مرغوب و تولیدکنندگان کالاهای نامرغوب می گردد. در نتیجه تولیدکننده ای که سیستم بی کیفیتی را ارائه می کند قیمت کمتری خواهد داشت و امروزه همه به دنبال خرید های ارزان و به صرفه هستند؛ در حالیکه سیستم که قیمت پایینتری دارد کیفیت پایینتری هم دارد و سیستم هایی که به این صورت تولید می شوند نیاز به تعمیرات و خدمات زیادی دارند. برای اطمینان از کیفیت قفسه ریلی تولید شده لازم است که ابتدا مشخصات فنی بایگانی ریلی رامطالعه کنید سپس سیستمی را خریداری کنید که طول عمر بالایی داشته باشد و در واقع کالایی سرمایه ای باشد. گول قیمت را نخورید!!!!

 

از دیگر معایب قفسه ریلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • محدودیت در ارتقا سیستم در ایران با توجه به نمونه های مشابه خارجی
 • عدم فرهنگ خرید کالا های مدرن
 • مقاومت مردم در برابر پرداخت هزینه برای سیستم های مدرن و بروز و میل به استفاده از کالا های سنتی در مقابل صرفه جویی اقتصادی
 • عدم وجود قطعات با کیفیت برای ساخت بایگانی ریلی هوشمند
 • برای فضاهای کوچک مناسب نیست و توجیه اقتصادی ندارد
 • برای استفاده شخصی در منزل کمی محدود است

با مطالعه مزایا و معایب قفسه ریلی متوجه می شوید که مزایای این سیستم بسیار بیشتر از معایب آن می باشد و برای ذخیره سازی بسیار مناسب می باشد.

خرید بایگانی ریلی:

همانطور که می دانید قفسه بایگانی ریلی کمی گران تر از کمد های بایگانی ثابت است. زیرا هزینه قطعات تولیدی سیستم بالاتر است. اما قیمت قفسه عاملی برای تصمیم گیری در خرید نیست. باید بسیاری از جنبه ها مانند: کیفیت، میزان ظرفیت ذخیره سازی، استفاده از مواد، راه حل های طراحی، فن آوری، مشخصات فنی و غیره را در نظر گرفت. کاربران باید با توجه به واحد های خود و بودجه شرکت برای خرید بایگانی ریلی اقدام کنند. در صورت داشتن بودجه، توصیه می شود خریدی با کیفیت انجام دهند و از تولید کنندگان معتبر خریداری کنند. و اما در صورت کسری بودجه پیشنهاد می شود کمی صبر کنند و پس از تامین آن اقدام به خرید نمایند. یا اینکه تعدادی از قفسه های بایگانی ریلی را خرید کنند و مابقی تعداد را در فاز بعدی به سیستم خود بیفزایند. این از قابلیت های منحصر به فرد قفسه بایگانی ریلی می باشد.

سیستم بایگانی ریلی در ابتدای خرید کمی گران به نظر می رسد و نیاز به بودجه دارد، اما وقتی بیشتر فکر کنیم متوجه می شویم که ما با خرید قفسه بایگانی ریلی و ایجاد ظرفیت سه برابر بیشتر از قفسه های ثابت و معمولی، در واقع در هزینه ها صرفه جویی نیز کرده ایم. چرا که برای ایجاد همان ظرفیت باید تعداد زیادی قفسه ثابت بخریم که در ظاهر قیمت پایینی دارند اما در تعداد بالا اصلا اقتصادی و به صرفه نیستند.

با نصب و راه اندازی بایگانی ریلی سه برابر فضای کار آمدتر از بایگانی و قفسه‌ بندی معمولی با نصف هزینه ای که برای قفسه های ثابت می کنید، ایجاد کنید. با نصب واحد های قفسه‌ بندی ریلی، نیاز به راهرو های ثابت متعدد را از بین ببرید و فضای کف را برای استفاده‌ های پربارتر آزاد کنید. هم در استفاده از فضا صرفه جویی کنید و هم در هزینه ها!!!

اکنون با مطالعه این مقاله متوجه شدید که سیستم بایگانی مزایای بسیاری دارد که بر هیچکس پوشیده نیست و البته معایبی هم دارد که هر محصولی مبرا از عیب و نقص نیست. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام سیستم را با کدام مشخصات خریداری کنید.

این دقیقا همانند خرید گوشی موبایل می باشد. شما قبل از خرید گوشی موبایل خود ابتدا بررسی کرده و گوشی ای را که مناسب با نیاز های شماست و آن ها را برآورده می کند انتخاب کرده و خریداری میکنید. در این بررسی قیمت موبایل مورد نظر را نیز در نظر گرفته و مطابق با بودجه خودتان بهترین و مناسب ترین موبایل برای خودتان را خریداری می کنید. خرید بایگانی ریلی نیز به همین صورت است، ابتدا باید نیاز های خود را بررسی کنید. سپس با سیستم مورد نظر مطابقت دهید و بعد اقدام به خرید بهترین محصول کنید.

از اینکه مقاله ما را برای مطالعه انتخاب کردید بسیار بسیار سپاسگزاریم. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ تمام سوال های خود را گرفته باشید و خریدی به صرفه، مطمئن و با کیفیت انجام داده باشید.

مشتاق دریافت پیشنهادات و انتقادات شما هستیم. لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا بتوانیم بیش از پیش و بهتر از پیش کنار شما باشیم.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها