شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (27 سال سابقه)

چگونه از سیستم بایگانی ریلی انبار در جهت افزایش ظرفیت انبار خود استفاده کنیم؟

چگونه از سیستم بایگانی ریلی انبار در جهت افزایش ظرفیت انبار خود استفاده کنیم؟

استفاده بهینه از فضای انبار

چگونه از فضای انبار خود استفاده بهینه داشته باشیم؟

 • روش های بهینه سازی انبار
 • راهکار های انبارداری بهینه
 • راهکار افزایش ظرفیت انباری
 • بهبود استفاده از فضای انبار کالا

با سلام و درود خدمت همراهان همیشگی شرکت جهان بایگان . در این مقاله قصد داریم شما را با سیستم قفسه بایگانی ریلی انبار آشنا کنیم. با ما همراه بمانید تا بدانیم چگونه از این سیستم در فضای انبار خود استفاده کنیم.

آیا استفاده از بایگانی ریلی در فضای انبار توجیه اقتصادی دارد یا خیر؟

فضای انبار از مهم ترین فضا های موجود در هر سازمان، مجموعه و یا شرکتی است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که بخش اعظمی از دارایی ها و سرمایه های یک مجموعه در انبار آن نگهداری می شود بنابراین حفاظت از انبار و اقلام موجود در آن از واجبات است و تمام اقلام و موجودی کالاهای انبار باید به روشی امن و به صورت منظم و مرتب نگه داری شوند تا دسترسی به این کالاها در مواقع لازم به راحتی و با ساده ترین روش صورت پذیرد.  سیستم انبارداری شامل سازماندهی و مدیریت همه ی محصولات قبل از توزیع است. 

انبارداری فرایند ذخیره‌سازی کالاهای موجود به روشی است که محصولات به آسانی در شرایطی مطلوب قبل از آنکه به دست مصرف کننده برسند، قابل شناسایی و رهگیری باشند.

امروزه اهمیت شناسایی و رهگیری محصولات در فرایند انبارداری بر کسی پوشیده نیست و ابزارهایی نیز برای این کار طراحی شده است که در سازمان‌ های پیشرو در صنعت مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

خرده‌ فروشی‌ های کوچک یا استارت‌ آپ‌ها با منابع مالی کم و محدود ممکن است از یک اتاق کوچک به عنوان انبار استفاده کنند اما در مقابل کسب و کارهای بزرگ، ساختمان‌ های بزرگی را تامین می‌ کنند که برای نگهداری و انبار محصولات طراحی شده‌ اند.

همچنین در انبار های بزرگ برای نگهداری و ذخیره سازی کالاها و اقلام نیاز به سیستم های بزرگ و مجهز قفسه بندی می باشد تا ضمن نگهداری از محصولات، سلامت آن ها را نیز تضمین کند و توجیه اقتصادی داشته باشد و ظرفیت قابل توجهی را برای ما ایجاد کند. همانطور که می دانید بحث صرفه جویی در فضا و افزایش ظرفیت در فضا های ذخیره سازی و انبار مهم ترین بحث موجود است. چرا که هرچه ظرفیت بیشتر باشد، میزان ورودی ها و خروجی ها نیز بیشتر است. در واقع ظرفیت بیشتر برابر است با تولید بیشتر و تولید بیشتر یعنی سود بیشتر.

اگر بتوان از 90 درصد از فضای انبار استفاده کرد، در این صورت است که می توانیم بگوییم از تمامی فضای انبار خود استفاده بهینه کرده ایم . و این امر نیازمند سیستمی است که بالاترین ظرفیت را در حداقل فضا در اختیار ما قرار دهد. 

قطعاً بهترین سیستمی که می تواند سبب افزایش ظرفیت انبار در مساحت کم را در اختیار ما قرار دهد سیستم بایگانی ریلی انبار می باشد.

راهکار های انبار داری بهینه:

انواع مختلفی از سیستم های قفسه بندی انبار، جهت نگهداری و ذخیره سازی اقلام و کالاهای مختلف در انبار، وجود دارد که عمدتاً بصورت قطعه قطعه بوده و قابلیت باز و بسته شدن چندین باره را دارند. با توجـه به وجود طیف وسیعی از کالاها و اقلام گوناگون در شرکت ها و صنایع که از لحاظ ابعاد، وزن، بسته بندی و شرایط نگهداری متفاوت هستند، لزوم بکارگیری انواع مختلف سیستم های قفسه بندی و ساماندهی اقلام و کالاهای داخل انبار، بیش از پیش احساس می شود که هر مجموعه با توجه به کالایی که می خواهد ذخیره سازی کند از یک یا چند نوع از این سیستم ها استفاده می کند.

استفاده از قفسه بندی های مختلف در انبار همچون:
 • پالت راک
 • درایوین (خودراهرو)
 • بازویی (شاخه ای یا کانتی لور)
 • پانل راک (بالکی راک)
 • ایزی راک
 • پیچ و مهره ای (مشبک)
 • نیم طبقه پیش ساخته راک
 • قفسه بایگانی ریلی انبار (قطعات سبک و نیمه سنگین)
 • و …

ضمن افزایش ظرفیت مفید فضای انبارش، سبب می شود تا چیدمان کالاها در انبار نظم بیشتری یافته و مدیریت موجودی ها در انبار به شکل قابل توجهی بهبود یافته و بهینه شود.

کمد ریلی مناسب فروشگاه ها

بایگانی ریلی، بهترین راهکار برای افزایش ظرفیت انبار

همانطور که می دانید قفسه بایگانی ریلی از تعدادی قفسه متحرک تشکیل شده است که بر روی ریل هایی که بر روی زمین تعبیه شده است، با استفاده از هندل فرمان هایی که در نمای سیستم تعبیه شده است، حرکت می کنند. با حرکت قفسه ها راهرویی بین 2 قفسه ایجاد می شود که می توان به وسیله آن به قفسه ها دسترسی پیدا کرد. با این کار راهرو های بین قفسه ها از بین رفته و جای آن ها قفسه قرار می گیرد و تنها یک راهرو باقی می ماند که با حرکت قفسه های متحرک به طرفین راهروی مورد نظر ایجاد شده و می توان به قفسه مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

بهبود استفاده از فضای انبار کالا با قفسه بایگانی ریلی انبار چندین برابر می شود و می توان تا 70 درصد ظرفیت انبار را افزایش داد. 

قفسه های پیچ و مهره ای سنتی که در گذشته برای ذخیره سازی و نگهداری کالاهای انبار مورد استفاده قرار می گرفتند، در کنار مزایایی که داشتند، معایب زیادی نیز داشتند. ظرفیت کم، تحمل بار سبک، محدودیت در ارتفاع و تعداد طبقات، اشغال فضای زیاد، ریختن وسایل، خم شدن در اثر فشار و … از معایب این محصول هستند.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی سیستم هایی طراحی شدند که دیگر معایب قفسه های پیچ و مهره ای سنتی را نداشتند و به علاوه ظرفیت قابل توجهی را در فضای کم ایجاد می کردند. این بزرگ ترین مزیت سیستم بایگانی ریلی می باشد که آن را به سیستمی متمایز تبدیل کرده است. از مزایای دیگر این سیستم می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ارتفاع قابل تنظیم
 • ابعاد قابل تنظیم
 • طراحی مطابق با ابعاد کالا و لوازم شما
 • طراحی متناسب با ابعاد فضای شما
 • امکان تغییر رنگ طبق سلیقه مشتری
 • امکان تولید سیستم در طرح ام دی اف به دلخواه مشتری
 • امکان طراحی و تهیه نقشه دو بعدی و سه بعدی قبل از چیدمان
 • افزایش ظرفیت
 • صرفه جویی در استفاده از فضا
 • صرفه اقتصادی 
 • و بسیاری مزایای دیگر

سیستم بایگانی ریلی تولیدکنندگان فراوانی در ایران دارد که هر کدام از آن ها سیستم منحصر به فرد خود را تولید می کنند. شرکت تولیدی جهان بایگان از پیشگامان تولید سیستم بایگانی ریلی در ایران می باشد که بیش از 1000 پروژه فعال در ایران نصب کرده است. با مراجعه به بخش پروژه ها می توانید خلاصه ای از پروژه های انجام شده در اقصی نقاط کشور را مشاهده کنید. استفاده از مواد اولیه مرغوب در کیفیت و طول عمر این سیستم بسیار موثر است. ضمن اینکه تاثیر زیادی در قیمت نهایی بایگانی ریلی دارد. در نتیجه اختلاف قیمت چشم گیری بین تولید کنندگان این قفسه ها وجود دارد که هر کدام با توجه به متریال مورد استفاده و دیگر مولفه ها قیمت گذاری می کنند. خرید قفسه ریلی متحرک نیازمند تحقیقات میدانی گسترده و بررسی تک تک جزئیات متریال به کار رفته در تولید این سیستم می باشد که برای دستیابی به این اطلاعات ابتدا باید مشخصات فنی بایگانی ریلی هر مجموعه را به صورت جداگانه مطالعه کرده و بهترین آن را انتخاب کنیم. برای داشتن یک محصول کارآمد و با کیفیت  نباید فقط به ارزش کمی آن اکتفا کرد.

جهت دریافت مشاوره تخصصی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها