شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (26 سال سابقه)

نکات مهم طراحی و دکوراسیون دفتر کار اداری

نکات مهم طراحی و دکوراسیون دفتر کار اداری

با سلام و درود خدمت همراهان همیشگی شرکت جهان بایگان

امروز با شما هستیم با مقاله نکات مهم طراحی و دکوراسیون دفتر کار اداری شما

همه ما بیشتر ساعات خود را در خارج از خانه و در محل کار خود می گذرانیم. بنابراین مهم است که محیطی که در آن مشغول هستیم و بیشتر ساعات شبانه روز خود را در آنجا می گذرانیم آرامش بخش و نشاط بخش باشد.

در این مقاله ما نکاتی را خواهیم گفت که با رعایت آن ها می توانید محل کار خود را به بهترین و آرام بخش ترین محیط تبدیل کنید تا راندمان کاری بالایی داشته باشید و نتایج خوبی را حاصل کنید. پس با ما همراه باشید.

دکوراسیون دفتر کار اداری:

چند فاکتور مهم در دکوراسیون محیط اداری وجود دارد که بارعایت آن ها میتوان فضایی دلپسند و حرفه‌ای برای کارکنان و مشتریان فراهم آورید. در ادامه این موارد را نام برده و درباره هر یک توضیح میدهیم.

 • رنگ مناسب
 • نور و روشنایی مناسب
 • مبلمان استاندارد
 • قفسه بندی مناسب
 • زیبا سازی دیوار های داخلی
 • تزئینات و اکسسوری های جذاب
 • تم مناسب با محیط کار
 • نظم و ساماندهی

رنگ مناسب:

استفاده از رنگ مناسب مطابق با محیط اداری و روحیه کارکنان، تأثیر زیادی روی روحیه کارکنان دارد. به همین جهت باید در انتخاب رنگ نهایت دقت صورت گیرد تا از رنگ‌ های الهام‌ بخش و با‌ کیفیت که گویای فعالیت کاری سازمان نیز می‌باشند استفاده کرد. مطالعات علمی انجام شده توسط دانشمندان نشان داده اند که رنگ ها نه تنها بر روحیه و روان افراد تاثیر می گذارند بلکه به شدت بر روی بازدهی کار افراد در جهت بهتر شدن یا بدتر شدن تاثیر می گذارند. به همین علت توصیه می شود بازدهی فضای کاری خود را به وسیله استفاده از رنگ های مهیج و خلاق افزایش دهید. هدف از استفاده از رنگ های مناسب با فضای کاری این است که با تحریک روحیات بر روان افراد تاثیر مثبت گذاشته و خلاقیت، راندمان و بهره وری را افزایش دهیم. این کار از طریق یکی از حساس ترین حواس ما یعنی بینایی و توسط چشمان ما اتفاق می افتد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ” تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی محیط کار و افزایش راندمان افراد ” مراجعه کنید.

نور و روشنایی مناسب:

نور و روشنایی مناسب یکی از عوامل مهم و قابل تامل در دکوراسیون دفتر کار اداری می باشد. نور فضا باید به اندازه کافی باشد تا چشم ها خسته نشوند و فرد از نشستن طولانی‌ مدت پای کامپیوتر و سیستم یا مطالعه و تحقیقات زیاد احساس خستگی نکند. اگر نور فضای کار شما کافی نباشد، می‌تواند موجب ضعف بینایی همراه با درد چشم شود.
یک دیوار خالی به سادگی همه را کسل می کند. چرا با استفاده از چند تصویر و قاب و نورپردازی مناسب که به حرفه‌ ای‌ تر شدن فضا هم کمک می‌کند، محیط را جذاب تر نکنیم؟ تنها یک ایده خلاقانه می‌تواند باعث شود کارمند در محیط کار خود احساس آرامش و نشاط کند.

نورپردازی مناسب در محیط کار تاثیر شگفت انگیزی در برجسته سازی جلوه‌ های بصری فضا دارد. همچنین نور یکی از مهم‌ ترین عوامل در سلامت انسان ها می باشد و در صورتی که فضای اداری شما به صورت اصولی نورپردازی شده باشد، راندمان کاری کارمندان شما نیز به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل تامین نور و روشنایی مناسب در فضای کار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

در تصویر بالا شما شاهد نورپردازی مناسب، مبلمان استاندارد، رنگ بندی مناسب و قفسه بندی جهت نظم و ساماندهی در یک محیط اداری دلنشین هستید. به راستی که زیباست و میل به کار کردن را افزایش می دهد!!!

مبلمان استاندارد:

مبلمان مناسب و استاندارد به افزایش بهره‌ وری کارمندان و کاهش درد های ناشی از نشستن طولانی‌ مدت کمک می‌ کند. انتخاب مبلمان استاندارد یک ضرورت است. از آنجایی که بیشتر اوقات کاری پشت میز می‌گذرد بنابراین خرید یک میز و صندلی ارگونومیک و مناسب اولین اصل هر اتاق کاری است. اگر با کامپیوتر کار می‌کنید تهیه کیبورد، موس و مانیتور ارگونومیک نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این امر به کاهش تنش عضلانی و ایجاد ایمنی برای بافت‌ های مختلف بدن کمک می‌ کند.

اگر شما یکبار در یک محیطی با چیدمان و دکوراسیون غیر حرفه ای و غیر استاندارد قرار بگیرید، به خوبی با اهمیت چیدمان صحیح و استاندارد مبلمان اداری آشنا می شوید. همه چیز آشفته و نا منظم به نظر می رسد و هیچ چیز سر جایش نیست. هیچ یک از کارمندان نمی توانند به راحتی جابجا شده و به فعالیت بپردازند. دائماً یک عنصر مزاحم در مسیر رفت و آمد مشتریان قرار گرفته و موجب نارضایتی آنان می شود. در حالیکه در یک دکوراسیون و چیدمان حرفه ای و استاندارد، تمام میزها و صندلی های اداری به درستی مکان یابی شده و سر جای خود قرار گرفته و یک شبکه منظم و منسجم را می سازند. ترکیب ماهرانه میز و صندلی های اداری به شما کمک می کند تا دسترسی به نقاط مختلف ساده تر شده و کارمندان به راحتی به فعالیت های اداری خود بپردازند.

بر فرض مثال در چیدمان و دکوراسیون اتاق مدیریت، میز نقش مهمی در افزایش اقتدار مدیر و اشراف او به امور اداری دارد. برای دستیابی به این هدف لازم است میز اداری را درست روبروی درب قرار دهید.

بایگانی ریلی دانشگاه علوم پزشکی ایران1قفسه بندی مناسب:

برای رعایت نظم و جلوگیری از آشفتگی، لازم است که قفسه هایی جهت نگهداری و ذخیره سازی اسناد و مدارک تهیه شوند تا از ایجاد هرج و مرج جلوگیری گردد و اتاق ما منظم و مرتب باشد. بدین منظور قفسه های مختلفی وجود دارد که متناسب با نیاز و بودجه خود می توانید خریداری کنید. اما قفسه بایگانی ریلی بهترین، مدرن ترین و باظرفیت ترین روش ذخیره سازی و بایگانی در دنیای امروز می باشد. این نوع قفسه بندی از مزایای بسیاری برخوردار است و زیبایی دو چندان در دکوراسیون دفتر کار شما ایجاد می کند.در صفحه مربوطه این محصول به طور کامل توضبح داده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مورد نظر مراجعه کنید. شرکت جهان بایگان از تولیکنندگان معتبر و پیشرو در زمینه تولید انواع قفسه ریلی می باشد که با توجه به نیاز شما و میزان ظرفیت مورد نیازتان، سیستم های منحصر به فردی را عرضه می نماید.

با خرید قفسه بندی بایگانی مناسب، علاوه بر ایجاد نظم، اسناد خود را به طور صحیح بایگانی کنید، ظرفیت خود را افزایش دهید و در استفاده از فضا صرفه جویی کنید. به علاوه زیبایی محیط خود را چندین برابر کنید.

زیبا سازی دیوار های داخلی:

یک دیوار ساده و خالی به سادگی همه را کسل می کند. چرا با استفاده از چند قاب عکس و تصویر مرتبط با کار خود که به حرفه‌ ای‌ تر شدن  و جذاب تر شدن محیط کمک می‌کند، اتاق را زیباتر نکنیم؟ تنها یک ایده خلاقانه می‌تواند باعث شود کارمند در محیط کار خود احساس آرامش و نشاط کند. این هم روی شما و هم روی کارمندان و مشتریان شما تأثیر مثبتی خواهد گذاشت. شما می توانید با یک رنگ آمیزی ساده، استفاده از انواع کاغذ دیواری و حتی آجرنما و یا با یک یا چند عدد تابلو و قاب عکس اتاق خود را جذاب تر کنید.

تزئینات و اکسسوری های جذاب:

استفاده از گلدان ها و گیاهان زینتی، تنگ ماهی، عکس‌ های دسته جمعی پرسنل و یا عکس هایی از مضمون فعالیت و پروژه های انجام شده، یا آثار هنری یک فضای هنری منحصر‌به فرد را ایجاد کرده و شما را تا حدودی از فضای خشک و جدی و خسته کننده موجود جدا می‌ کند. همچنین برخی تزئینات و اکسسوری ها هستند که علاوه بر اینکه کاربردی هستند، به میز کارتان جلوه می‌ دهند مثل چراغ مطالعه و ساعت رو میزی،تقویم و … شما می‌توانید چند نمونه از این محصولات را تهیه کرده و در دکوراسیون دفتر کار خود استفاده کنید. به هماهنگی اشیاء و وسایل و رنگ وسایل محیط دقت کنید. بد نیست در طراحی دکوراسیون دفتر کار اداری اتاق مدیریت و کنفرانس از سبک مینیمال استفاده کنید.

تم مناسب با محیط کار:

اگر مضمونی در اختیار داشته باشید که طبق آن طراحی کنید، کارکردن با موارد بالا برای انتخاب رنگ و مبلمان و وسایل تزیینی آسان‌ تر خواهد شد. ممکن است مبلمان دفتر کار شما از طراحی خوبی برخوردار باشد، اما رنگ دیوارها و تصاویری که روی آن‌ها قرار داده‌اید هیچ تناسبی با هم نداشته باشند. انتخاب یک مضمون کلی یا تم، به منسجم‌ تر کردن طراحی داخلی و دکوراسیونی که برای محل کارتان در نظر می‌گیرید کمک می‌ کند.

محیط کار انسان به مثابه منزل دوم اوست و چه بســــا کسانی عمده ساعات شبانه روز خود را در محیط کارشــان به سر می‌برند. بنابراین بدیهی است که محیط کار نیز بایستی همچون خانه برآورنده حداقلی نیازهای روحی و روانی افراد باشد تا آنها ضمن کسب درآمـــد و ارتقای سطح دانش و مهارت حرفه‌ای خود به خدمتی صادقانه و موثر بپردازند.

نظم و ساماندهی:

محیط فیزیکی اطراف ما تأثیر زیادی بر رفاه حال ما در هر فضا و مکانی دارد. آیا شما می‌توانید در اتاقی شلوغ با چراغ‌ های روشن، استراحت کنید و خواب خوبی داشته باشید؟ قطعاً خیر

فضای کاری شما نیز دقیقاً همینطور است. اگر محیط کاری شما کثیف، درهم و برهم و شلوغ باشد، شما نمی‌توانید توقع یک روز پرکار، بدون استرس و خستگی را داشته باشید، در نتیجه راندمان کاری شما کاهش می یابد. اگر شما می‌خواهید محیط اداری شاد، پرکار و پر بازده داشته باشید، باید فضای کاری خود را منظم، تمیز و بهینه نگه دارید تا راندمان کاری خود را افزایش دهید. با رعایت نظم و ساماندهی در دکوراسیون دفتر کار خود می توانید تا 20 درصد بهره وری و بازدهی را افزایش دهید و محیطی مناسب برای کارمندان خود ایجاد کنید.

قطعاً برای شما هم پیش آمده که چندین ساعت را صرف پیدا کردن یک سند مهم می کنید. در این حالت هم وقت خود را هدر داده‌ اید و حتی ممکن است اسناد مهم را پیدا نکنید. اگر از همان ابتدا همه چیز را در جای درست خود در قفسه بندی بایگانی مناسب قرار دهید تقریباً احتمالش نزدیک به صفر است که در چنین وضعیت بحرانی ای قرار بگیرید. یک محیط کار تمیز و مرتب، بهره وری را افزایش می‌ دهد، در زمان شما صرفه جویی می کند، کار های شما را سرعت می بخشد و روحیه شما را بهبود می‌ بخشد. در اکثر موارد ارزش یک محل کار سازمان یافته و مرتب به شدت دست کم گرفته می‌شود و باید به این مسئله اهمیت بیشتری داده شود، چرا که به افزایش بهره وری و راندمان کاری کمک بسیاری می‌ کند و از هدر رفت زمان نیز جلوگیری می‌ کند.

استفاده از سیستم بایگانی ریلی، فایل های کشویی، کمد های ثابت اداری، کمد های کشویی و قفسه هایی از این قبیل، نظم و انضباط خاصی به محیط شما می بخشد و با افزایش سرعت کاری و صرفه جویی در زمان، راندمان کاری شما را افزایش می دهد. بهترین و مناسب ترین سیستم قفسه بندی در ادارات و شرکت ها، قفسه متحرک ریلی فلزی مکانیکال می باشد که نسبت به انواع دیگر سیستم های قفسه بندی از اهمیت و مزایای بسیاری برخوردار است.

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم و تاثیر گذار در طراحی داخلی و دکوراسیون دفتر کار اداری را برای شما شرح دهیم. امید آن داریم با رعایت این نکات ساده و کلیدی محیطی آرام تر، دانشین تر و شاداب تری را برای کارمندان خود فراهیم آورید تا بهره وری را بالا برده و نتایج خوبی دریافت کنید. مطمئن باشید با ایجاد محیطی مناسب، کارمندان فعالی خواهید داشت و در نتیجه هیچ گاه با خستگی و تنبلی روبرو نخواهید شد. کار کردن در یک فضای راحت و جذاب می تواند نقش مهمی در روحیه و بهره وری افراد در محیط کار داشته باشد.

با تشکر از همراهی شما مشتریان عزیز و گرانقدر

جهت خرید و سفارش انواع سیستم های قفسه بایگانی ریلی برای ایجاد محیطی منظم و مرتب با کارشناسان شرکت جهان بایگان تماس حاصل نمایید.

نظرات و انتقادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

به این نوشته امتیاز دهید!

2 نظر

 • خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
  با کمی توجه و دقت تو انتخاب دکوراسیون داخلی، چقدر میتونیم محیط کاریمون رو قشنگ تر بکنیم
  ممنونم واقعا

  • سلامت باشید
   انجام وظیفه است.
   قطعاً همینطوره و با دانش بیشتر بسیار محیط زیباتری میتونیم داشته باشیم.
   همیشه موفق باشید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.