شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (27 سال سابقه)

خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک جهان بایگان – بخش دوم

خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک جهان بایگان – بخش دوم

همانطورکه در مطلب (مشخصات فنی بایگانی ریلی- مراحل رنگ آمیزی) سعی کردیم شما رو با بخش شستشوی خط رنگ پودری الکترواستاتیک شرکت جهان بایگان آشنا کنیم، در این مطلب هدف معرفی خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک می باشد که در ادامه بررسی می کنیم

توضیح دادیم خدمتتون که بخش شستشو اولین بخش از مراحل پنج گانه رنگ آمیزی است و خود شامل چهار بخش میشد.

مراحل شستشوی قبل از رنگ پودری الکترواستاتیک

رنگ پودری الکترو استاتیک جهان بایگان

  1. چربیگیری
  2. شستشوی آب گرم
  3. فسفاتاسیون
  4. شستشوی آب سرد

در این مقاله در راستای (مشخصات فنی بایگانی ریلی) میخوایم شما رو با چهار مرحله اساسی بعدی یعنی اتاقک پاشش هوا، تونل خشک کن، اتاقک پاشش رنگ، و در آخر تونل کوره (یکی از مهمترین بخش ها) آشنا کنیم.

اما اجازه بدید قبل از شروع این دو مورد مهم چند نکته در خصوص مراحل شسشتو خدمتتون بگیم:

بصورت خلاصه برای شما خریدار محترم یک سری روش میگیم که بفهمید آیا تولیدکنندتون واقعاً داره درست عمل میکنه یا نه

نکات مهم در رنگ آمیزی الکترواستاتیک

1) دمای آب رو چک کنید: بجز مرحله چهار (آب سرد) تمامی بخشها بین 45 تا 60 درجه باشن

2) اسیدی یا بازی بودن مخازن رو بسنجید: مرحله 3 ph بین 4 الی 5

3) جزیره ای نشدن (فوق مهم): یک روش راحت اینه که وقتی قطعات از مرحله 1 و 2 (چربیگیری و شستشوی آب گرم) عبور کردن آب روی قطعات حالت جزیره جزیره نشه، این یعنی کارتون درست بوده

4) رنگ بنفش قطعه (فوق مهم): باز یک روش راحت که بفهمید قطعتون مرحله 3 و 4 (اسید شوری و شستشوی اب سرد) رو بخوبی طی کرده اینه که رنگ قطعه رو پس از این مراحل با چشم ببینید، رنگ بنفش یعنی عالی عمل شده، عدم تغییر رنگ یعنی شستشو بی فایده بوده و رنگ زرد یعنی زیاد از حد عمل شده و استاندارد نیست.

تونل خشک کن

خب حالا که با مراحل رنگ بخوبی آشنا شدیم یک سوال مهم پیش میاد،

چگونه بفهمیم که تولیدکننده ایرانی نکات رنگ آمیزی را رعایت میکند؟

برید و مراحل تولید رو از نزدیک ببینید. معمولا تولیدکنندگان معروف براحتی و با یک هماهنگی به شما اجازه میدن تا مراحل تولید رو از نزدیک ببینید و از چیزی نمی‌ترسه، پس بهترین کار مشاهده مراحل تولید از نزدیکه.

(شرکت جهان بایگان با یک هماهنگی ساده تلفنی پذیرای شما خریدار عزیز برای مشاهده تمام مراحل تولید و رنگ هست، خوشحال میشیم تشریف بیارید)

مطالعه بیشتر: سفارش بایگانی ریلی

مراحل رنگ آمیزی رنگ پودری الکترو استاتیک:

خب اگر موافقید بعد از مرحله شستشو بریم سراغ چهار مرحله اساسی بعدی. یعنی اتاقک پاشش هوا، تونل خشک کن، اتاقک پاشش رنگ، و در آخر تونل کوره

  1. اتاقک پاشش هوا

در این بخش قطعات فلزی که در مرحله شستشوی، خیس و دارای رطوبت شده میبایست جهت نشستن رنگ و اصطلاحا زیرسازی مناسب عاری از آب و رطوبت بشه. در این بخش نازلها با قدرت کمپرسور هوا رو با شدت مناسب و کافی به سطح ورقهای فلزی قفسه های ریلی پاشش میکنند تا قطره های بزرگ آب کنار برن و سطح مناسب برای رنگ آمیزی بشه. به قطع قطرات بسیار ریز آب که حالت رطوبت بیشتر دارند، همچنان روی ورقهای سیستم بایگانی هستند.

  1. تونل خشک کن

قطعات پس از طی مرحله قبل از طریق کانوایر هوایی بصورت خودکار وارد کوره خشک کن یا به اصطلاح تونل خشک کن میشن.

دمایی حدود 140 الی 160 درجه سانتیگراد که این دمای فوق العاده بالا موجب از بین رفتن حتی کمترین قطرات کوچک آب و رطوبت از روی سطح فلزات شده و سطحی که از قبل شستشو و حال هم کاملاً خشک شده، حال آماده رنگ آمیزی خواهد بود.

پس از خروج از کوره

اما چند نکته حائز اهمیت:

الف) در صورتی که تولیدکننده بخواهد جهت صرفه جویی دما را پایین تر بیاورد، رطوبت به خوبی از بین نرفته و زیرسازی جهت پاشش رنگ بدرستی انجام نمیشود. در نهایت عمر فایل ریلی شما کاهش می یابد.

ب) در صورتیکه تونل خشک کن بدلیل عدم کارکرد ترموستات و یا نداشتن آن دمایی بالاتر از 160 درجه داشته باشد، موجب سوختگی فسفاته و چربیگیر میشود و عملاً هیچ کارایی مراحل شستشو ندارند و در نهایت زیرسازی نادرست و مجدد کاهش عمر مفید سیستم بایگانی ریلی شما.

ج) در صورتیکه کوره خشک کن فنهای مناسبی جهت گردش دما در کل تونل نداشته باشند؛ در نتیجه دما در نقاط مختلف آن متفاوت خواهد بود. بعضی نقاط دارای سوختگی مواد و برخی نقاط دارای رطوبت خواهند شد، در نتیجه مجدداً کیفیت زیرسازی و کاهش عمر رنگ سیستم قفسه ریلی شما.

د) تونل کوره حداقل میبایست 15 متر طول داشته باشد. در صورتیکه بیش از این مقدار باشه موجب سوختگی و در صورتیکه کمتر از این مقدار (غیراستاندارد) باشه موجب کاهش زمان گرمادیدن قطعات فلزی و عدم از بین رفتن رطوبت میشه.

* باید قطعات قفسه ریلی، بعد از بیرون اومدن از تونل خشک کن، رنگ بنفش داشته باشند.

 

در مقاله بعدی در خصوص سایر بخشهای خط رنگ پودری الکترواستاتیک همراهمون باشید…

به این نوشته امتیاز دهید!
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها