شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (27 سال سابقه)

قفسه بندی پانل راک چیست و چه کاربردی دارد؟

قفسه بندی پانل راک چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده بهینه از فضای انبار

قفسه بندی پانل راک از مهم‌ترین تجهیزات مربوط به انبار‌های بزرگ و صنعتی است که برای چیدمان کالا‌ها با ابعاد و اندازه‌های بزرگ و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این قفسه‌ها از پانل‌های مسطح یا دیواره‌دار برای کف استفاده می‌شود و می‌توان اقلام مختلف از کالا‌ها را روی آن قرار داد. قفسه ‌بندی کفپوش دار سنگین یا همان قفسه‌بندی پانل راک در دسته قفسه ‌بندی‌های فلزی و ثابت قرار دارد که می‌تواند در برابر ضربه و تحمل وزن زیاد مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

با سلام و درود خدمت همراهان همیشگی شرکت جهان بایگان . در این مقاله قصد داریم شما را با سیستم قفسه بندی پانل راک انبار آشنا کنیم. با ما همراه بمانید تا بدانیم چگونه از این سیستم در فضای انبار خود استفاده کنیم.

قفسه راک پانل چیست؟

قفسه بالکی راک نوعی سیستم طبقه‌بندی انبار سنگین محسوب می‌شود که در بسیاری از کارخانه‌های تولیدی، مراکز توزیع و فروشگاه‌های خرده به کار گرفته شده است. این سازه برای استفاده‌های مکرر و با استحکام بالا ساخته می‌شود و می‌تواند در انواع دیواری و یا سیمی مورد استفاده قرار گیرد.

مهم‌ترین ویژگی قفسه ‌های پانل راک کفپوش مقاوم و فلزی بین طبقات آن است که می‌تواند جابجایی کالا‌ها را بسیار آسان کند. این سیستم قفسه ‌بندی تا پنج طبقه گسترش می‌یابد و در آن از قطعات و تجهیزات فلزی و مقاوم برای ساختار کلی قفسه استفاده می‌شود. در ساخت پانل راک می‌توان انواع قفسه بر اساس وزن و ابعاد و اندازه کالا‌ها را به کاربرد. همچنین میزان تحمل بار قفسه بر اساس اقلام کالا قابلیت افزایش دارد.

اجزای تشکیل دهنده قفسه بندی پانل راک

قفسه ‌بندی پانل راک از اجزا و قطعات بسیاری تشکیل شده است. مهم‌ترین آن قاب قفسه ‌بندی است که در واقع چارچوب اصلی این سیستم به شمار می‌رود. این قاب علاوه بر تأثیر زیاد بر استحکام سازه از ریزش قفسه‌ها و طبقات مختلف نیز جلوگیری می‌کند. به همین دلیل معمولاً قاب قفسه‌ بندی از فلز بسیار مقاوم و با روکش ضد زنگ و خوردگی ساخته می‌شود.

کفپوش بالکی راک نیز که در هر ردیف قرار می‌گیرد از دیگر اجزای مهم این قفسه‌ها محسوب می‌شود. این بخش برای قرارگیری روی بازو‌ها به جوشکاری یا پیچ و مهره نیازی ندارد و بدین ترتیب نظم مناسبی را در قفسه ‌بندی ایجاد خواهد کرد. بازو‌ها نیز وظیفه نگهداری کفپوش‌ها را برعهده دارند و مقاومت آن‌ها می‌تواند اهمیت زیادی روی استحکام سازه اصلی داشته باشد.

کاربرد‌های اصلی قفسه بندی پانل راک

در اکثر موارد کارکنان انبارداری وظیفه اصلی چیدن کالاها در قفسه‌های مربوط به پنل راک را برعهده دارند. در نتیجه کالا‌های نه چندان سنگین و قابل چیدن با دست در قفسه بندی پانل راک قرار می‌گیرند. معمولاً قفسه‌ بندی‌های پانل راک برای چیدمان قطعاتی مانند محصولات تولید شده، قطعات اولیه، مواد غذایی مربوط به سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی و نگهداری از کالا‌های با وزن نسبتاً سنگین است.

قفسه راک کفپوش دار سنگین

قفسه ‌بندی راک کفپوش دار سنگین، از انواع سیستم‌های قفسه‌ بندی در انبار‌های بزرگ محسوب می‌شود که با کمک آن می‌توان ضمن حداکثر استفاده از فضا، محصولات را به نحو احسن ذخیره‌سازی کرد. این سیستم قفسه ‌بندی با کمک پله‌های فلزی در بین طبقات به اپراتور‌ها امکان می‌دهد تا راحت‌تر به کالا‌ها دسترسی داشته باشند.

کاربرد های قفسه راک بالکی

قفسه بندی پانل راک قابلیت پیاده‌سازی در ارتفاع‌های مختلف را دارا است. بنابراین می‌تواند در محیط‌های مختلف با توجه به وزن محصولات در ظرفیت‌های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین با توجه به خاصیت پیاده‌سازی طبقاتی می‌توان از فضای داخلی انبار به نحو احسن استفاده کرد. در حال حاضر این تجهیزات کاربرد بسیار زیادی در انبارداری دارند و دلیل اصلی رواج آن‌ها نیز به ویژگی‌های متعدد و مزایای آن‌ها بر می‌گردد.

سیستم قفسه بندی راک پنل

پانل راک می‌تواند انبار‌های مربوط به کالا‌های متوسط رو به سنگین را به بهترین نحو طراحی و قفسه ‌بندی کند. این سیستم علاوه بر بارگذاری دستی می‌تواند در انبار‌های بزرگ با استفاده از لیفتراک چیده شود. علاوه بر این در بررسی قفسه ‌بندی‌ها و چیدمان آن‌ها باید دقت شود؛ زیرا ممکن است در آینده در زمان ذخیره‌سازی کالا‌ها مشکلاتی ایجاد گردد. در اکثر موارد این سیستم قفسه ‌بندی در انبار‌های مواد اولیه، انبار‌های تولید میانی و یا انبار ملزومات و قطعات یدکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزایای بی‌شمار این نوع از طبقه‌ بندی در انبار باعث شده است که نسبت به سایر روش‌ها بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

موارد استفاده از قفسه بندی کفپوشدار راک

قفسه ‌بندی پانل راک نسبت به سایر روش‌های طبقه‌بندی کالا در انبارداری از مزایای بیشتری برخوردار است. بر اساس نیاز آینده امکان تغییر اندازه طبقات، ارتفاع آن‌ها و کم یا زیاد کردن فاصله وجود دارد. حتی هیچ محدودیتی در افزایش ارتفاع طبقات وجود ندارد و تا جایی که ارتفاع سالن امکان می‌دهد می‌توان طبقات را افزایش داد و یا ارتفاع را بیشتر کرد. معمولاً در انبار‌ها اپراتور‌های انسانی وظیفه دسترسی به کالا‌ها را بر عهده دارند. بنابراین در صورت افزایش ارتفاع طبقات می‌توان میان آن‌ها از راهرو‌هایی با استفاده از پلکان‌های پیش ساخته استفاده کرد. همچنین در این سیستم امکان استفاده از بالابر نیز وجود دارد. در برخی از مدل‌های این سیستم قفسه ‌بندی با هدف راهنمایی در ورودی راهرو‌ها از راهنما‌هایی با نام جاکارتی استفاده می‌شود که می‌تواند در پیدا کردن کالا‌ها کمک کند.

قفسه بندی پانل راک چه مزایایی دارد؟

این سیستم قفسه‌ بندی از مزایای بسیاری برخوردار است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استفاده مناسب از فضای انبار

با استفاده از قفسه بندی پانل راک می‌توان به نحو احسن از فضای افقی و عمودی در انبار استفاده کرد. حتی می‌تواند برای ذخیره اقلام بزرگ و نامناسب نیز یک فضای ذخیره‌سازی عالی ارائه کند. نوع پیکر‌بندی این سیستم از نوع باز یا بسته است که امکان دسترسی به کالا‌ها را از هر طرف میسر می‌کند‌.

ساماندهی فضای انبار با قفسه های پانل راک

انبار سازماندهی شده فضای کافی برای ذخیره اقلام و کالا‌ها را خواهد داشت. بنابراین با چیدمان مناسب و استفاده از قفسه ‌بندی درست، می‌توان دید محصولات را افزایش داده و آن‌ها را سریع‌تر انتخاب و پردازش کرد. همچنین دسترسی راحت در این انبار‌ها باعث افزایش بهره وری کارکنان انبار خواهد شد.

امنیت بیشتر در سیستم قفسه بندی

علاوه بر کارآمدی در انبار، ایمنی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. قفسه ‌بندی نادرست علاوه بر کاهش کارآیی، حوادث غیرضروری را افزایش می‌دهد. استفاده درست از سیستم قفسه ‌بندی این گونه حوادث را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.

دوام قفسه‌ بندی پانل راک

قفسه صنعتی که با عنوان پانل راک تهیه و تولید می‌شود بسیار بادوام بوده و می‌تواند برای سال‌های متمادی مورد استفاده قرار بگیرد. استحکام آن‌ها در برابر رطوبت، خوردگی، فرسایش، زنگ زدگی و تغییرات دما بسیار بالا است.

صرفه اقتصادی با سیستم پانل راک

از مهم‌ترین مزیت قفسه بندی پانل راک مقرون به صرفه بودن آن است. این سیستم نسبت به سیستم‌های دیگر هزینه کمتری برای تهیه و پیاده‌سازی به دنبال دارد. بنابراین می‌توان با استفاده از این روش ذخیره‌سازی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد.

شرکت جهان بایگان به آدرس jahanbaygan.com بیش از بیست سال در زمینه تولید تجهیزات بایگانی فعالیت دارد. این مجموعه توانسته با قرارگیری در دسته برترین تولید‌کنندگان تجهیزات اداری و با استفاده از توان متخصصان خود محصولاتی را با کیفیت جهانی و با طراحی مدرن روانه بازار کند. در حال حاضر این شرکت با در اختیار داشتن ماشین آلات صنعتی به روز خط تولید کامل و جامعی را برای تولید محصولات استاندارد و با کیفیت برای ارائه در بازار داخلی و خاورمیانه دارد. خدمات پس از فروش و پشتیبانی از محصولات فروحته شده از دیگر دلایل محبوبیت این شرکت محسوب می‌شود.

4/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 دیدگاه ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها