بایگانی ریلی

بایگانی ریلی جهان بایگان

نگهداری از اشیاء و اسناد به شکلی صحیح و ایمن از جمله دغدغه های دیرین انسان بوده و همواره سعی شده است تا مکانی خاص با بهره گیری از بهترین و ایمن ترین ابزار های نگهداری استفاده گردد. این موضوع در گذر زمان اشکال متعددی به خود گرفته است و انسان ها توانسته اند ابزارآلات گوناگونی برای نگهداری اشیاء و اسناد مختلف ابداع و استفاده نمایند. آنچه در این مقاله به آن خواهیم پرداخت مدرن ترین شکل نگهداری اسناد است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. بایگانی ریلی جهان بایگان و مسائل پیرامون آن موضوع مورد بحث ما خواهند بود.

بایگانی ریلی جهان بایگان چیست ؟

از زمان های قدیم نگهداری اشیا و اسناد  به شکلی ساده و در قفسه های بایگانی ثابت که در فاصله ای کوتاه از یکدیگر قرار می گرفتند انجام می شد. این نوع از قفسه های بایگانی از دو نوع فلزی و چوبی بودند که هر دو آن ها به صورت ثابت طراحی و اجرا می شدند. نیاز این شکل از بایگانی به مکان خالی بین قفسه ها موجب می شد تا فضای زیادی برای اجرای این نوع از بایگانی اشغال شود.

نمی توان گفت عدم رشد علم بشری موجب این اتفاق بود و آنها نمی توانستند از ابتدا نسبت به ایجاد امکان جابجا شدن آن اقدام نمایند. وجود مکان هایی بزرگ با قابلیت افزایش در هر مقیاسی موجب می شد تا نیازی به ایجاد تغییر و تحول در سیستم بایگانی احساس نگردد و همواره بر حسب نیاز مکان مورد نظر نیز گسترش می یافت.

اما دیری نپایید که شهر ها گسترش یافتند و نمودار رشد جمعیت شتاب گرفت این دو موضوع باعث شد تا از سویی کمبود فضا و از سوی دیگر نیاز بیشتر به فضای بایگانی بیش از پیش احساس گردد. اما دیگر مثل گذشته امکان گسترش فضا در ابعاد مختلف مقدور نبود و نیاز به ایجاد شکلی جدید در بایگانی اسناد و اشیاء احساس گردید.

بایگانی ریلی جهان بایگان

بله، احساس نیاز، موضوعی که همواره انسان را به یافتن راه هایی جدید ترغیب نموده است. حال ما نیاز مند نوعی از بایگانی بودیم که ضمن برخورداری از فضای اندک بیشترین حجم از اطلاعات و اسناد را در خود جای دهد. گرچند مخترعان توانستند به طور کلی ابزار هایی برای ذخیره سازی اسناد ابداع نمایند که توانایی آن را داشت که یک کتابخانه را درون یک فایل در فضای کوچکتر از بند انگشت بایگانی نماید. اما این پایان داستان بایگانی محسوب نمی شد.

اسناد کاغذی به این آسانی جای خود را به وسایل الکترونیکی ندادند و نیاز به استفاده از آنها در اشکال مختلف همواره فضا برای بایگانی و نگهداری از آن ها را می طلبید. در این زمان بود به شکل جدید از بایگانی با نام بایگانی ریلی جهان بایگان پای به عرصه ی صنعت بایگانی گذاشت.

این مطلب را نیز بخوانید :

انواع بایگانی ریلی

 

علت استفاده از بایگانی ریلی جهان بایگان

این نوع از بایگانی در واقع شکل پیشرفته ای از قفسه های ثابت می باشند که با تکیه بر قابلیت حرکتی در جهات چپ و راست، نیاز به فضای خالی بین تمام قفسه ها را از بین می برد. این موضوع باعث می گردد تا ضمن عدم نیاز به گسترش فضای بایگانی، ظرفیت بایگانی اسناد تا دو برابر افزایش پیدا کند.

بایگانی ریلی جهان بایگان با بهره گیری از علم روز دنیا توانسته است اشکال مختلفی به خود بگیرد و از حرکت به وسیله نیروی مکانیکی تا الکترونیکی و تمام اتوماتیک پیشرفت داشته است. امروزه مراکز مختلف بر حسب نیاز خود از انواع مختلف این نوع از بایگانی بهرمند می گردند. 

عدم تفاوت چش گیر میان هزینه های قفسه بایگانی ثابت و بایگانی ریلی جهان بایگان ، برخوردای بایگانی ریلی از کیفیت و ماندگاری بیشتر، سهولت و بهره وری بالا و نیز از همه مهمتر افزایش ظرفیت بایگانی موضوعاتی هستند که موجب می شود میل ارگان ها و مراکز مختلف دولتی و خصوصی به استفاده از بایگانی ریلی در مقایسه با شکل ثابت آن بیشتر باشد.

بایگانی ریلی

[Total Count:1Average:5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *