شرکت جهان بایگان، برترین تولیدکننده تجهیزات بایگانی | تاریخ تاسیس: 1375/12/25 (26 سال سابقه)

قیمت فایل ریلی بایگانی چگونه تعیین می گردد؟

قیمت فایل ریلی بایگانی چگونه تعیین می گردد؟

چکیده : همانطور که می دانید عوامل متعددی در تعیین قیمت یک محصول موثرهستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. در این مقاله به بررسی عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت فایل ریلی بایگانی میپردازیم.

بایگانی یا آرشیو کردن به معنای حفظ، صیانت و نگهداری هرگونه اسناد و مدارک اداری، تاریخی و عمومی، لوازم، اشیا و … که برای شخص یا اشخاص یا مجموعه ای حائز اهمیت است؛ می باشد.

روش های زیادی برای نگهداری و بایگانی اسناد و مدارک موجود است که مرسوم ترین و قدیمی ترین روش استفاده از قفسه های ثابت می باشد. پیش تر از قفسه های فلزی پیچ و مهره ای برای بایگانی اسناد، اشیا و … استفاده می کردند که این قفسه ها معایب زیادی داشتند که بر همه ما آشکار است؛ اما مهم ترین عیب این قفسه ها اشغال زیاد فضا در مقابل فراهم کردن ظرفیت کم و محدود و عدم تحمل وزن سنگین می باشد.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های جدید و امروزی جایگزین روش های قدیمی شده و سیستم هایی تولید شده اند که علاوه بر رفع عیوب سیستم های قدیمی، مزیت هایی را نیز با خود به همراه دارند. این نوع سیستم ها که فایل ریلی بایگانی نام دارند، مدرن ترین و بروز ترین سیستم های بایگانی می باشند که در انواع مختلف برای کاربری های مختلف طراحی و تولید می گردند.

فایل ریلی بایگانی از تعدادی قفسه متحرک تشکیل شده است که بر روی ریل حرکت کرده و جابجا می شوند. این قفسه ها ظرفیت بایگانی را تا 80% افزایش داده و در مقابل، فضای کمی را تصرف می کنند. در ایران تولید کننده های متعددی در این زمینه وجود دارند که هر کدام طبق پروتکل های خود این محصول را در قیمت های مختلف عرضه می کنند. همانطور که می دانید عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت فایل ریلی بایگانی موثر است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

با ما همراه باشید.

عوامل موثر در تعیین قیمت فایل ریلی بایگانی :

قفسه بایگانی نیز همانند دیگر محصولات توسط شرکت های مختلف در شکل، اندازه و جنس های مختلف تولید و به بازار عرضه می گردد. از این رو، هنگام خرید باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشیم تا بتوانیم محصولی با کیفیت خریداری کنیم. اما این نکات شامل چه مواردی است و چگونه میتوان آن ها را مورد بررسی قرار داد؟

پاسخ به این سوال شامل موارد متعددی است که در ادامه مقاله به هر یک از آن ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

  • مشخصات فنی سیستم بایگانی ریلی
  • نوع سیستم مورد استفاده ( مکانیکی ، برقی ، هوشمند )
  • شرکت تولید کننده قفسه بایگانی ریلی
  • تعداد بلوک های متحرک و ثابت سیستم
  • وجود یا عدم وجود بلوک ثابت و درب و قفل
  • طول سیستم مورد استفاده
  • رنگ استفاده شده از سیستم
  • شرکت تولید کننده سیستم ریلی
  • مشکلات اقتصادی

و…

مشخصات فنی سیستم بایگانی ریلی :

مشخصات فنی بایگانی ریلی هر تولید کننده دربرگیرنده مشخصات تمامی قطعات به کار رفته در تولید یک قفسه می باشد. با بررسی مشخصات فنی قطعات تولیدکنندگان مختلف در می یابیم که هر تولید کننده از چه متریالی در تولید قفسه بایگانی خود استفاده کرد است؟ کیفیت این قطعات چقدر است؟ ابعاد و تعدادش چقدر است؟ از چه دستگاه هایی در تولید محصول استفاده می کنند؟ نوع رنگ آمیزی به چه صورت است؟ قطعات چگونه تولید و راه اندازی می شوند؟ و …

با مطالعه همین بخش متوجه می شویم که اختلاف زیادی بین تولید کنندگان در این زمینه وجود دارد و این اختلاف نشان دهنده کیفیت و تعیین کننده قیمت محصول می باشد.

برای مثال : اگر در تولید فرمان قفسه بایگانی از قطعات پلاستیکی استفاده شود، علاوه بر اینکه هزینه کمتری در دارد، کیفیت آن قطعه نیز پایین می آید؛ اما اگر در تولید همان قطعه از چدن نشکن استفاده شود، تولید کننده هزینه بیشتری را پرداخت می کند اما درمقابل قطعات باکیفیت و مرغوب را به بازار عرضه میکند. همین مورد تعیین کننده قیمت فایل ریلی بایگانی می باشد. لذا قبل از خرید کالا حتما مشخصات فنی آن را مطالعه کرده و علت اختلاف قیمت بین تولیدکنندگان را متوجه شویم؛ سپس برای خرید بایگانی ریلی تصمیم بگیریم.

نوع سیستم مورد استفاده از نظر نوع حرکت ( مکانیکی، برقی، هوشمند )

بایگانی ریلی از نظر نوع حرکت به سه دسته مکانیکی، برقی ( نیمه هوشمند) و هوشمند تقسیم می شود. قفسه ریلی مکانیکی توسط فرمان هایی که در نمای آنها تعبیه شده است حرکت می کنند و روی ریل جابجا می شوند.

قفسه ریلی برقی (نیمه هوشمند) با استفاده از انرژی الکتریکی با ریموت به صورت کنترل از راه دور حرکت کرده و روی ریل جابجا می شوند.

فایل های ریلی هوشمند علاوه بر حرکت توسط نیروی الکتریکی امکانات دیگر از قبیل اتصال با سیم یا بی سیم (Wireless) به ویندوز و دسترسی مستقیم به پرونده ها توسط نرم افزار های مخصوص و کنترل از طریق ویندوز می باشد.

هر کدام از این سیستم ها استراکچر متفاوتی داشته و از قطعات مختلف در تولید آن ها استفاده می شود. به طور مثال در تولید قفسه بایگانی ریلی برقی از خازن ها، برد ها و دیگر قطعات الکترونیکی استفاده می شود که سیستم های مکانیکی عاری از تمامی این قطعات می باشند. این مسئله سبب تفاوت قیمت و تعیین قیمت فایل ریلی بایگانی می گردد.

البته کیفیت قطعات به کار رفته در هر سیستم نیز در تعیین قیمت آن محصول نقش مهمی دارند که باید در بخش مشخصات فنی مورد بررسی قرار گیرد.

نوع سیستم مورد استفاده فایل بایگانی ریلی از نظر نوع حرکت ( مکانیکی، برقی، هوشمند )تاثیر شرکت تولید کننده در تعیین قیمت بایگانی ریلی :

همانطور که پیشتر به آن پرداختیم، امروزه شرکت های مختلف در سبک های گوناگونی به تولید و عرضه سیستم بایگانی ریلی می پردازند که محصولات تولید شده از جهت های مختلف، تفاوت های چشمگیری با هم دارند.  قبل از ورود به بررسی تفاوت محصولات توجه به این نکته ضروری است؛ باید دقت داشته باشیم شرکتی که  قصد خرید از آن را داریم در زمره تولیدکنندگان مطرح و برند های معتبر در این زمنیه باشند. چرا که امروزه شاهد پدید آمدن شرکت هایی با نام های مختلف در سطح بازار هستیم که با سو استفاده از نام برند ها و با تشابه اسمی با برند های معتبر در این زمینه سعی در جذب مشتری دارند.

بعد از کسب اطمنیان از معتبر بودن تولیدکنندگان، باید به کیفیت متریال به کار رفته در محصولات تولیدی شرکت ها توجه داشته باشیم.

رقابت برای به دست آوردن فروش بالا و حداکثری در بازار سبب می شود تا شرکت ها برای ارائه محصولاتی با قیمت پایین به استفاده از متریال نا مرغوب و بی کیفیت در محصولات خود بپردازند؛ موضوعی که موجب افت کیفیت نهایی محصول می گردد. از این رو توجه به این اصل که آیا محصول خریداری شده از نظر کیفیت مواد به کار رفته در آن در سطح مطلوبی قرار دارد یا خیر بسیار بسیار ضروری می باشد.

تعداد بلوک های متحرک سیستم:

همانطور که می دانید سیستم بایگانی ریلی، از تعدادی قفسه متحرک که بر روی ریل حرکت می کنند تشکیل می شوند. تعداد این بلوک ها می تواند بسته به نیاز و ظرفیت شما کم یا زیاد شود.

همچنین امکان افزودن بلوک به بلوک های موجود پس از سالیان متمادی نیز برای خریداران فراهم است. واضح است تعداد بلوک های مورد نیاز  در تعیین قیمت تمام شده سیستم بایگانی ریلی موثر می باشد.

وجود یا عدم وجود بلوک ثابت و درب و قفل:

قفسه ریلی مورد استفاده در ادارات و سازمان ها به دلیل اهمیت اسناد و مدارک نیاز به امنیت بالایی دارد. به همین خاطر باید دسترسی به پرونده ها محدود گردد و از دسترسی افراد غیر به داخل قفسه ها جلو گیری به عمل آید.

میزان امنیت و دسترسی به داخل قفسه ها را خریداران بر حسب نیاز خود تعیین می کنند. تعبیه درب و قفل مرکزی در سیستم این امکان را برای اپراتور ایجاد میکند تا دسترسی را از افراد غیر صلب کند؛ اما گاهی امنیت اسناد و دسترسی افراد غیر به قفسه ها، مهم نیست و سیستم بدون درب و قفل با دسترسی کامل تولید می شود. در اینصورت وجود یا عدم وجود درب و قفل مرکزی سبب اختلاف قیمت بین دو سیستم می شود.

تعبیه قفسه ثابت در یک طرف سیستم، علاوه بر اینکه به ظرفیت بایگانی شما اضافه می کند، از نظر امنیتی نیز تاثیر گذار بوده و دسترسی به مدارک داخل سیستم محدود می شود. این عامل نیز یکی از عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت بایگانی ریلی می باشد که باید به آن توجه کرد.

طول سیستم مورد استفاده:

قفسه بایگانی ریلی شرکت جهان بایگان از طول 1 متر تا 7 متر تولید می گردد که ابعاد فضا و ظرفیت مورد نیاز خریدار، تعیین کننده طول سیستم تولید شده می باشد. طبیعتاً تولید سیستم در طول های بلندتر متریال بیشتری نسبت به طول های کوتاه تر نیاز دارد و به همین دلیل سیستم ها با طول های مختلف، قیمت های متفاوتی دارند. تمامی قطعات بکار رفته، کیفیت آن ها و نوع تولید قطعات یک سیستم تعیین کننده قیمت نهایی آن می باشد.

مشکلات اقتصادی:

امروزه مشکلات اقتصادی و نوسانات موجود در بازار، سبب ناهماهنگی در تهیه مواد اولیه شده و بر قیمت تمام شده ی تمامی محصولات تاثیر گذاشته و نوسانات شدیدی را به وجود می آورد که بر همگان آشکار است .

این مشکل به یکی از عوامل مهم تاثیر گذار در تعیین قیمت نهایی تمامی محصولات تبدیل شده است.

تمامی این عوامل در کنار هم و بسیاری عوامل خرد دیگر سبب می گردد تا قیمت یک محصول تعیین شده و اختلاف قیمت بین تولیدکنندگان مختلف به وجود آید. اما این نکته را فراموش نکنید که اصل مهم در خرید بایگانی ریلی بررسی کیفیت و طول عمر سیستمی که عرضه می شود می باشد؛ سپس مسائل مادی و دیگر مسائل در این خرید موثر هستند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله, موارد موثر را شناخته و اطلاعات جامعی در این زمینه کسب کرده باشید.

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم.

به این نوشته امتیاز دهید!
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.